Nechte se pohltit virtuální realitou

virtual_reality

Virtuální realita nám v současnosti nabízí neomezené vizuální možnosti. Jakým směrem se v budoucnu bude tento trend ubírat a co to vlastně je?

Virtuální realita v posledních letech nabírá na popularitě, mimo jiné za to může i její pořizovací cena, která se stala pro řadu smrtelníků již přijatelná. Její využití je v současnosti hlavně v komerčním průmyslu v oblasti zábavy. Jedná se však o technologii, která by v budoucnu mohla najít uplatnění třeba ve vědě nebo vzdělávání, koneckonců potenciál na to má. Jaké možnosti nabízí virtuální realita uživatelům, kteří si chtějí tuto technologie vyzkoušet na vlastní kůži v pohodlí domova?

Nejprve trocha historie…

S prvními náznaky virtuální reality přišel na Harvardské univerzitě již v roce 1968 Ivan Sutherland, kdy vytvořil společně se svým žákem velmi primitivní headset. Ten byl připevnění u stropu a zobrazoval v té době velmi primitivní prostředí, které mělo s dnešní virtuální realitou jen pramálo společného. Jenom o devět let později přišel zlom, který nasměroval podobu dnešního virtuálního světa. V MIT totiž odborníci vytvořili program, který dokázal simulovat procházku ulicemi Aspenu. A v roce 1985 Jaron Lanier zpopularizoval termín „virtuální realita!.

Rozšířená x virtuální

Při rozšířené realitě jsou digitální prvky doplňovány do obrazu reálného světa. Uživatel rozšířené reality tak má vždy alespoň částečný kontakt s reálným světem. Virtuální realita vás však i o částečný kontakt s reálným světem připraví a dokáže vás zcela pohltit.

Pokud se toužíte co možná největší měrou ponořit do virtuálního prostředí, bez kvalitního vybavení se vám to nejspíše nepovede. Je zapotřebí audio a vizuální hardware (headset) i kvalitní počítačové vybavení. Ještě před pár lety proto byla virtuální realita doménou spíše herních center či specializovaných firem.  Pomalu ale jistě se umělá realita nachází cestu i do běžných domácností. Je tedy jen otázkou, kdy se bude jednat o běžný standart, který si může dopřát každý.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*