Herní brýle proti modrému světlu

games

Jen málokteré dítě si dnes dokáže život představit bez hraní počítačových her. Problematika dětí a závislosti na počítačových hrách je ožehavé téma, které rodičům nedá spát. Jak by měli přistupovat k dětem v tomto ohledu? Jaké hry dovolit a jaké naopak zakázat? A jak předcházet potížím spojených s hraním počítačových her?

Moderní technologie jako součást dnešní doby

Počítače, ale i jiná elektronika a moderní technologie patří neodmyslitelně k životu moderního člověka. Řada z nás si bez nich nedokáže každodenní život představit, přesto je upíráme dětem. Měli bychom však mít na paměti, že moderní technologie z našeho života asi nezmizí ba naopak, budou zaobírat stále větší procento našeho života. Je proto důležité v našich dětech rozvíjet potřebné dovednosti v oblasti informačních a komunikačních technologií, které jim jistě v budoucnu budou vítanou schopností. Kdy ovšem nastává ten zlomoví okamžik, kdy bychom dítě měli seznámit s počítačem?

Z morálního hlediska bychom měli dětem dopřát co možná nejdelší dětství bez vymožeností moderního světa. Na druhou stranu ale existují intuitivní počítačové programy, které prospívají ke zdravému vývoji dítěte. Na trhu dnes najdeme nespočet počítačových her, které jsou určené pro ty nejmenší už od dvou let věku. Pokud už se rozhodneme takovou hru dítěti koupit, měla by od výrobce obsahovat i informaci doporučeného věku hráče.

Počítačové hry samy o sobě nejsou vůbec špatným vynálezem, ba naopak dokáží přirozenou cestou rozvíjet dětské myšlení, motoriku a soustředěnost. Neměli bychom však zapomínat ani na zdraví dětí. Z monitoru vyzařující modré světlo může způsobit trvalé následky špatného zraku. Měli bychom tak děti chránit a k tomu nám slouží herní brýle proti modrému světlu, které jsou čím dál častěji využívány, aby zrak nebyl tolik přetěžován.

Kolik hodin denně by mělo dítě u počítače trávit?

Přesná časová hranice strávená u počítače je těžko odhadnutelná. Efektivně trávený čas u počítače může mít pro dítě efektivnější než celodenní pasivní sezení ve škole. Odborníci se však shodují, že doba strávená na počítači by u předškolních dětí neměla překročit půl hodiny denně. U starších dětí by to pak měly být maximálně dvě hodiny. Při současných zvyklostech se však jedná spíše o utopii.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*