Válka v říši divů: Bagbuilding v epickém hávu

Čaj stydne, dorty osychají, a stůl zůstává prázdný. Kam se poděl Zajíc Březňák a Kloboučník? A co Alenka? Snad všichni nejsou… příčetní? Válka v říši divů je hra, v níž se ocitnete v roli jedné z ústředních postav literárního díla Lewise Carrolla. Velké zrcadlo se rozbilo, a šílenství se z říše divů začalo pomalu vytrácet. Nebo je tomu naopak?

Všem hlavy dolů!

Každý hráč hraje za jednu z asymetrických postav s různými speciálními schopnostmi. Kromě toho mají postavy svůj vlastní vývojový strom bonusových abilit, které si budete v průběhu hry vylepšovat.

Hra sestává ze tří velkých kol, na jejichž začátku (tzv. Fáze čajového dýchánku) si draftujete různé karty. Na nich najdete rozličné efekty, které ihned aktivujete, informace o tom, kolik svých přívrženců můžete přidat na herní plán, a hlavně kolik žetonů kterého druhu si vložíte do svého pytlíčku.

Ano, Válka v říši divů je hra bagbuildingová. To znamená, že si pomalu ale jistě přidáváte do svého hráčského pytlíku žetony s různými efekty, a během boje je odtamtud v náhodném pořadí vytahujete. Váš případný úspěch či neúspěch pak závisí na tom, jak dobře se vám podařilo váš repertoár útoků a efektů sestavit.

Na hlavní herní desce najdete celou řadu lokací, o které budete se svými soupeři ve druhé fázi bojovat. Během zmiňovaných tří kol jejich bodová hodnota pomalu roste. Pokud jste v minulých kolech neměli o některé lokace zájem, v budoucnu se to může změnit. A nebo jste dobře plánovali, a zmíněnou lokaci se vám již podařilo vybojovat, a postavit tam hrad, který zvyšuje vaší bojovou sílu.

Samozřejmě čím více riskujete, tím více vám do pytlíku přibývá žetonů šílenství, které vás oslabují. Kdo má po třech kolech nejvíce bodů, vítězí… a nebo zešílí.

Finální dojmy

Asi je evidentní, že Válka v říši divů je hra dělaná zejména pro fanoušky knihy Lewise Carrolla. Takže se můžete těšit na staré známé, jako je kočka Šklíba, srdcová královna, nebo Tydlidýn a Tydlidum.

Navzdory tomu, že někteří hráči popisují hru jako relativně dlouhou (a stejně tak přípravu hry), musím říct, že jsem se ani chvíli nenudil. Pokud zrovna probíhá boj, kterého se neúčastníte, máte čas přemýšlet nad tím, o jaké lokace vlastně bojovat chcete a o které ne, a také porozmýšlet, jaké síly vám ještě zbývají v rezervě.

Kromě výše popsaných aktivit se snažíte plnit tajné i veřejné úkoly, které vám mohou dát rozhodující body potřebné k vítězství. Na druhou stranu, způsobů, jak zvítězit, je opravdu hodně. Zažil jsem hru, kdy jeden z hráčů vyhrál díky svým hradům, které mu dávaly spoustu bodů navíc (musel si však tuto schopnost vylepšit). Jindy zvítězí ten, kdo se celou dobu soustředil na plnění skrytých úkolů.

Toho, co ve Válce v Říši divů můžete dělat, je opravdu hodně. Najdete tu celé řady mechanik, které z „obyčejného“ bagbuildingu dělají opravdu velkou hru: draft, vylepšování postavy, spojence, žetony s různými schopnostmi a možnostmi kombení, a samozřejmě speciální schopnosti, které vám dávají celou řadu výhod.

Jestli mám mluvit za sebe, nikdy jsem fanouškem Alenky nebyl, a přesto mě hra bavila. Jakožto milovník Kvedlalů z Kvedlinburku, Maximálního warpu a mechaniky bagbuildingu obecně oceňuji, že se někdo pustil do takhle velkého projektu, kde jádro hry tvoří pytlík a žetony.

A s potěšením musím konstatovat, že se výsledek opravdu povedl.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*