Stolní hry vás mnohdy mohou zabavit na delší dobu než počítač nebo herní konzole. Pochopitelně musíte vědět, jakou stolní hru vybrat. Na trhu jich je tolik, že výběr může působit náročně. Vždy se ale odvíjejte od toho, jaké máte od stolní hry očekávání a co vás baví. Každý z vás má zálibu v něčem jiném a tu se snažte přemístit do výběru stolní hry. Uvidíte, že výběr bude o to jednodušší. Kromě toho se trefíte i do stolní hry, jež vás bude bavit.
Jak vybrat stolní hru?
Pokud kupujete stolní hru pro sebe, máte relativně jednoduchý úkol. Jestliže má být stolní hra pro někoho jiného, zpozorněte. V první řadě si řekněte, komu je hra určená. To znamená, kolik let je osobě, které plánujete koupit stolní hru. Dále je potřeba si odpovědět na to, jaké jsou preference člověka. Co ho baví? Má rád strategické hry (dámu nebo šachy), závodivé hry (člověče, nezlob se!) nebo jiný typ stolních her? Na to je potřeba si rovněž odpovědět. Existují i kooperativní stolní hry, kdy člověk musí spolupracovat s druhou osobou, popřípadě s více osobami.
Třetí otázkou bude náročnost neboli délka hry. Vydrží daná osoba u stolní hry i několik desítek minut? Zaměřte se tedy na stolní hry hrající se delší dobu. Pokud ne, pak osobě pořiďte hru, jejichž jedno kolo nebude trvat déle než 25 minut. Je dobré se také zaměřit na to, zda se stolní hra dá rozšiřovat či nikoliv. Můžete ke stolní hře pořizovat různá rozšíření nebo v momentě, kdy ji projedete celou, budete ji znát nazpaměť? To je také důležité. Pokud totiž hra nenabízí žádná rozšíření, pak dojde jednou k fázi, kdy stolní hra osobě bude již k ničemu.
Počet hráčů a cena
K posledním dvěma vybírajícím procesům bude patřit počet hráčů a cena. Má váš kamarád mnoho známých a rád by tak uvítal hru, která se hraje minimálně pro 6 hráčů? Dopřejte mu ji. Na závěr bude rozhodujícím aspektem také pořizovací cena. Stolní hry se dají koupit za pár korun, ale i za pár tisíc.
Přidejte odpověď