Deskové hry vs. videohry: Jak se tyto světy prolínají a vzájemně ovlivňují

Deskové hry a videohry – na první pohled dva odlišné světy, které se však čím dál více prolínají. Videohry nám nabízejí rychlou akci, pohyb v trojrozměrném prostředí a dynamickou interakci. Deskové hry zase vynikají osobním kontaktem s protihráči a pomalejším, ale často hlubším zážitkem. V poslední době se tyto dva světy stále častěji propojují. Jak může taková spolupráce vypadat? Mají si co nabídnout? Podíváme se na konkrétní deskové hry, abychom zjistili, jak takové propojení může dopadnout.

Videohry jako inspirace

Videoherní průmysl si v oblasti bohatých tematických světů drží jisté prvenství. Často se setkáváme s deskovými hrami, které jsou inspirovány videohrami. Příkladem je Dark Souls, videohra známá svým obtížným a taktickým bojem. Její desková varianta elegantně přenáší temnou atmosféru na herní stůl. Hráči musí pečlivě plánovat každý tah, aby překonali těžkosti a přežili.

Podle oblíbeného RPG vznikla také desková hra Zaklínač: Starý svět. Výhodou této hry je, že v ní nenajdete žádné hlavní postavy z knih, her ani seriálů, které by vás nějak ovlivňovaly. Můžete se tak dostat do zaklínačského univerza stovky let před dobou Geralta z Rivie a vytvořit si v něm svůj vlastní příběh.

Na tomto místě bych ráda zmínila hru, kterou osobně považuji za klenot mezi deskovkami. O tom svědčí i fakt, že si odnesla nejprestižnější ocenění na deskové scéně, Spiel des Jahres. Jde o hru Dorfromantik, ve které pomocí hexových dílků budujete malebnou krajinu podle požadavků obyvatel. Tvůrci zde dokázali skvěle přenést mechaniku videohry na stůl a díky kampani a zvyšující se obtížnosti je zajištěna i znovuhratelnost.

Osobně považuji za velkou výhodu deskových her jejich sociální interakci mezi hráči. Ať už jde o napínavý boj o vítězství, nebo o kooperativní zážitky, kdy se hráči snaží společnými silami dosáhnout cíle. To většina videoher, pokud nejde o multiplayer, nemůže nabídnout. Sama musím přiznat, že nyní raději trávím svůj volný čas aktivitami, které mohu sdílet s rodinou a přáteli, než abych si sama sedla k monitoru se sluchátky na hlavě.

Co mohou nabídnout deskové hry?

Videohry si častěji berou inspiraci v deskoherních mechanikách. Příkladem může být série Sid Meier’s Civilization, jeden z nejznámějších videoherních fenoménů, který čerpal inspiraci z deskových strategií, jako jsou Risk nebo Osadníci z Katanu. Tyto hry kladou důraz na správu zdrojů, jelikož hráči musí pečlivě plánovat každý krok, aby nakonec ovládli celou hru. Nemohu si odpustit poznámku, že u Osadníků z Katanu hraje velkou roli náhoda – hod kostkou. V této hře tudíž není tolik prostoru pro důkladnou strategii, protože nikdy nevíte, co vám padne.

Dalším příkladem je Hearthstone, populární karetní hra od Blizzardu, jejíž mechaniky byly silně inspirovány klasickými karetními hrami, jako je Magic: The Gathering. Tato desková hra je známá svou komplexností a strategickým uvažováním. Nyní má i tato hra již svoji digitální verzi Magic: The Gathering Arena, která se považuje za tu nejzdařilejší digitální adaptaci.

Předělávka deskové hry do digitální verze

Zmínila jsem digitální adaptaci Magic: The Gathering Arena, a proto je na místě zmínit i další deskové hry, které se dočkaly digitální varianty. V mnoha případech je digitální verze hraná častěji než stolní varianta, především díky své přístupnosti a rychlé přípravě.

Digitální verze Through the Ages má své výhody – hráči nemusí nic připravovat ani počítat, což desková verze plná kartiček a žetonů vyžaduje. Twilight Struggle, další strategická hra, kterou je složitější hrát naživo, je v digitální podobě přístupnější díky online multiplayeru, který navíc hlídá pravidla a ukazuje pravděpodobnosti různých akcí.

Krásnou a věrnou adaptací je také hra Wingspan. Výhodou digitální verze je skvělý tutoriál a vizuální stránka. Ne všechny hry ale mají perfektně zvládnuté ovládání. Například Catan Universe má sice jednoduché ovládání, ale někdy může zlobit. Vizualizace působí na některé hráče lacině, přesto se jedná o kvalitní titul.

V dnešní době si mnoho hráčů vyzkouší deskovou hru na BGA (Board Game Arena), než si ji koupí, aby měli jistotu, že hra splní jejich očekávání. Hru se naučí pomocí tutoriálu. V průběhu her jsou pravidla kontrolována, což je skvělé. Osobně musím přiznat, že první partie vždy hraji špatně, a až v těch následujících napravím všechny chyby, proto tuto kontrolu oceňuji. Navíc s rostoucí popularitou digitálních platforem se stále více objevují recenze deskových her, které poskytují cenné tipy a pomáhají hráčům lépe se rozhodnout při výběru ideálního titulu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*